Basen Niegocińska zaproszenie na Komisję Sportu

W dniu dzisiejszym ( Środa 8.02.2017r.) o godz. 16:00 odbędzie się Komisja Sportu na terenie Basenu mieszczącego się na ul. Niegocińskiej. Mokotowska inwestycja, która powinna być kluczowa dla Zarządu Dzielnicy Mokotów ciągle nie może być przekazana mieszkańcom. Niekończące się problemy i niedoróbki powodują iż mimo, że basen jest od dawna wybudowany, to nie można go użytkować. Ostatnio zwróciła się do mnie Rada Rodziców i przekazała poniższe pismo. W dniu dzisiejszym na Komisji Sportu będziemy weryfikować i sprawdzać ile czasu pozostało jeszcze do uruchomienia basenu. Każdy mieszkaniec może przyjść!

W dniu 20.01.2017r wraz z członkami Rady Rodziców udaliśmy się na obchód nowego obiektu sali gimnastycznej i basenu na ul. Niegocińskiej 2 przy Szkole Podstawowej nr 271 w Warszawie. Celem naszej kontroli było sprawdzenie, czy obiekt jest bezpieczny dla naszych dzieci. Wyniki naszych oględzin były zatrważające, stan obiektu a konkretnie jego wykonanie – w naszej ocenie –  zagraża życiu i bezpieczeństwu naszych dzieci. Usterek jest tak wiele, że pozwolę sobie podzielić je na 3 części, zacznę od sali gimnastycznej.

Na pierwszy rzut oka samo wejście na salę stwarza zagrożenie bezpieczeństwa dla dzieci, ponieważ drzwi wejściowe otwierają się w taki sposób, że blokują ciąg komunikacyjny przy wejściu kasowym a jednocześnie jest to droga ewakuacyjna z sali gimnastycznej. Wejście zakończone jest metalowym ogrodzeniem z barierek kasowych co nie jest zgodne z przepisami BHP i PPOŻ. w razie konieczności ewakuacji spowoduje to tratowanie się ludzi. Wchodząc na salę gimnastyczną widać fatalny stan parkietu , który się rozsechł i wszędzie są widoczne 4-5 mm szpary pomiędzy klepkami zakończone ostrymi krawędziami parkiet zagraża bezpieczeństwu dzieci .

Kolejną rzeczą są trybuny górne, na które brakuje schodów; dostęp na nie jest tylko po rozsunięciu dolnych trybun, które są wadliwie i krzywo zamontowane; poza tym po rozsunięciu znajdują się one w odległości 30 cm od linii boiska co sprawia ogromne zagrożenie dla grających tam dzieci jak i dzieci kibicujących. Trybuny są niestabilne. Po ich rozsunięciu jak i zsunięciu mogą tam wejść dzieci. Ściana, do której jest przymocowana trybuna jest pęknięta, barierki, które zabezpieczają bok trybuny nie posiadają żadnych zabezpieczeń i nawet dziecko może je wyciągnąć co może powodować przygniecenie osób stojących poniżej trybuny . Przerwy w barierkach zabezpieczających są tak duże, że nawet dorosły przejdzie pomiędzy nimi nie mówiąc o dzieciach . Krzesełka na górnej trybunie są zamontowane naprzeciwko stromych schodów.  Kolejną rzeczą na sali, która rzuca się w oczy, jest brak siatki, która zabezpiecza szklaną ścianę za bramką, co jest karygodne i niebezpieczne. Wychodząc z sali trafiamy na kasę, która jest zamontowana nie zgodnie z projektem.

Idąc na basen korytarzem widać wiele pęknięć w ścianach co budzi nasz niepokój. Znajdując się na basenie w ścianie wschodniej widać ogromne pęknięcie. Dalej widać wyciekającą rdzę z trybun na basenie co świadczy o bardzo złej jakości materiałów użytych do wyposażenia. Drabinki do basenu są nie zakotwione w podłożu i nawet dziecko może je wyciągnąć. Schodki są zardzewiałe. Tyczki od lin, które wskazują odległość na basenie również wypadają z podłoża i są zardzewiałe. Odpływy w podłodze są nachylone w złą stronę co powoduje, że stoi tam woda i już w tym momencie jest tam grzyb . Mocowania lin wyznaczających tory są zamontowane na podłodze co skutkuje wystającymi prętami z podłogi na basenie. Słupki do skoków do wody rdzewieją. Brak oznaczeń głębokości co powoduje bezpośrednie zagrożenie dla osób korzystających z basenu. W basenie znajduje się glon . Nasz niepokój budzi winda dla niepełnosprawnych, która jest zamontowana 30cm pod powierzchnią wody co sprawia ogromne zagrożenie dla osób tam płynących. Ponadto winda jest zardzewiała.  Szyby na basenie są w ogóle niezabezpieczone przed osobami niepożądanymi, każdy więc może podejść i fotografować pływające tam dzieci. Natryski na basenie nie są oddzielone od siebie; chłopcy mogą oglądać myjące się dziewczynki pod prysznicem, a jest to basen o przeznaczeniu komercyjnym i coś takiego nie ma prawa bytu. Wychodząc z basenu i idąc korytarzem na suficie widać rdzawą plamę co świadczy o problemie  z sufitem.

Wychodząc na zewnątrz nie jest lepiej. Dookoła basenu i placu zabaw znajdują się drzewa z mnóstwem suchych gałęzi, które zagrażają naszym dzieciom.

Boisko do koszykówki jest zabezpieczone siatką z trzech stron, ale nie od strony ogrodzenia po  stronie wschodniej. Ogrodzenie ma tylko 180 cm wysokości i znajduje się 200 cm od boiska. Piłki, które wypadną poza teren szkoły spowodują, że dziecko będzie musiało pokonać drogę 400 m aby odnaleźć piłkę,( oczywiście może przeskoczyć przez siatkę tylko czy to bezpieczne). Płot dookoła szkoły jest już uszkodzony. Szklana ściana od strony wschodniej ma zamontowane żaluzje na zewnątrz co tworzy drabinę na dach budynku. Na placu, na którym będą bawić się dzieci są wystające  około 10cm ponad teren studzienki kanalizacyjne.

Największy niepokój na części zewnętrzne budzą strome schody – zejście do chlorowni, która znajduje się w odległości zaledwie 10 m od placu zabaw i w żaden sposób nie jest zabezpieczona. Dziecko, które by tam zleciało spadłoby z wysokości 1.5 piętra na beton co spowoduje jego śmierć !!! Jednocześnie zwracamy uwagę, że dojazd do chlorowni jest nie- możliwy ponieważ nie ma drogi dojazdowej. Wracając do szkoły niestety widzimy, że szkoła nie ma bezpośredniego wyjścia na plac zabaw i dzieci aby tam się dostać muszą wyjść poza teren szkoły.

Biorąc  pod uwagę wszystkie usterki i niedociągnięcia w tej inwestycji Rada Rodziców nie może dopuścić, aby w obecnym stanie technicznym w obiekcie mogłyby przebywać nasze dzieci. Kategorycznie żądamy usunięcia wszystkich usterek w trybie pilnym, tak aby obiekt nie stwarzał zagrożenia dla zdrowia
i życia naszych dzieci.

 

Po otrzymaniu niepokojących informacji i zapoznaniu się z obiektem popieram stanowisko rodziców i ich niepokój o dzieci.

Stwierdzam, że obiekt wykonany jest w sposób narażający nasze dzieci na zagrożenie zdrowia i życia. Oprócz ewidentnych wad wykonawczych dotyczących jakości zastosowanych materiałów (stal nierdzewna już po montażu rdzewieje)nie zabezpieczono intymności dzieci, (przezroczyste szyby i usytuowane naprzeciwko siebie prysznice). Brak jest rozwiązań zabezpieczających wyposażenie sali i basenu – jak wysuwana trybuna. Brak dostępu do najwyższego rzędu trybun, nie zakryte elementy mocowań lin wyznaczających tory w basenie znajdujących się na ciągu komunikacyjnym osób wychodzących z basenu, czy nie zakotwione drabinki basenowe . Jakość wykonania i przyjęte rozwiązania (trybuny, schody, barierki jak również kolizje w komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej) narażają dzieci na niebezpieczeństwo. Prosimy o zorganizowanie wspólnego spotkania z Radą Rodziców i wyjaśnienie naszych wątpliwości.