67. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Zbliża się 67. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, jednego z najtragiczniejszych momentów w dziejach historii naszej stolicy. Dla Mokotowa, który zapisał piękną kartę powstańczą, będą to szczególnie ważne uroczystości, dlatego serdecznie zapraszamy wszystkich Mieszkańców naszej Dzielnicy do tego, aby przyszli
w poniedziałek 1 sierpnia do Parku im. Gen. Gustawa Orlicz-Dreszera. Naszą obecnością wspólnie uczcimy bohaterów walk powstańczych, oddając hołd tym, którzy są z nami obecni i tym, którzy odeszli już na wieczną wartę.
Główne uroczystości obchodów 67. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego na Mokotowie rozpoczną się pierwszego sierpnia o godz. 10.00 w Parku Dreszera przed Pomnikiem „Mokotów Walczy– 1944”.
Wezmą w nich udział powstańcy, kombatanci oraz przedstawiciele władz państwa, stolicy i Dzielnicy na czele
z burmistrzem Bogdanem Olesińskim.


Po zakończeniu tej uroczystości z parku im. Orlicz-Dreszera wyruszy defilada „Marsz Mokotowa”, która przejdzie ulicą Puławską do Pomnika Pamięci 119 Pomordowanych Powstańców przy ulicy Dworkowej. Podczas przemarszu zgromadzeni zatrzymają się przed Domkiem Gotyckim. Tam złożą kwiaty pod tablicą upamiętniającą Mirosława Jezierskiego „Karnisza” i Jana Markowskiego „Krzysztofa”– autorów „Marsza Mokotowa”, jednej z najsłynniejszych pieśni powstania.
Punktualnie o 1700, czyli w godzinę „W” na Mokotowie, podobnie jak w całym mieście, zawyją syreny.

Stanie również komunikacja miejska, a mieszkańcy Warszawy minutą ciszy oddadzą hołd powstańcom.

Wieczorem pierwszego sierpnia, tradycyjnie już na Kopcu Powstania Warszawskiego przy ulicy Bartyckiej zapłonie Ogień Pamięci, który nie zgaśnie przez kolejne 63 dni (godz. 2100).
Powstanie Warszawskie było największym niepodległościowym zrywem Armii Krajowej i największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez hitlerowców Europie. W walkach poległo ok. 18 tys. powstańców, 25 tys. zostało rannych, a 15 tys. dostało się do niewoli. Straty wśród ludności cywilnej wyniosły ok. 200 tys. zabitych.
Po kapitulacji pozostałych przy życiu mieszkańców wypędzono z miasta, które następnie niemal doszczętnie zniszczono.

Zdjęcie na czołówce zostało nam udostępnione przez redakcję „Biuletynu”– pisma wydawanego przez Stowarzyszenie-Klub Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari. Dziękujemy bardzo redakcji „Biuletynu” oraz żołnierzom Pułku AK „Baszta” za udostępnienie archiwalnych materiałów oraz zdjęć.