Krew daje życie

Wdzięczni za krew przelaną na krzyżu – podzielmy się krwią i życiem. Parafialna Akcja Honorowego Krwiodawstwa. Pragniemy podzielić się z chorymi i z nieznanymi ofiarami wypadków bezcennym darem jakim jest krew ludzka. W dniu 11 kwietnia 2010 roku, to jest w niedzielę Miłosierdzia Bożego, wspólnie z Europejską Fundacją Honorowego Krwiodawstwa Krewniacy, (w godzinach od 9.00 do 15.00) zostanie zorganizowana akcja zbiórki krwi, skierowana do wszystkich, którzy pragną podzielić się z innymi cząstką samego siebie.

Czując przepływ kolejnych mililitrów życiodajnego płynu z żyły do specjalnego worka będziemy mogli uświadomić sobie, że dzięki nam ktoś inny zyskuje szansę na wiele pięknych chwil, przeżyć, doznań. Być może zyskuje szansę bezinteresownego zrobienia czegoś dla innych ludzi. Nie będziemy wiedzieć kim jest osoba, która otrzyma naszą krew. Możemy być jednak pewni, że jest ona czyjąś matką, żoną lub siostrą, czyimś ojcem, mężem lub bratem, czyimś kolegą i przyjacielem.

Do udziału w akcji zapraszamy wszystkie chętne, zdrowe osoby pomiędzy 18 a 65 rokiem życia. Prosimy o odpowiednie, wcześniejsze przygotowanie się do oddania krwi poprzez spożycie lekkiego posiłku (np. pieczywo, chuda wędlina, ser biały, dżem, z wykluczeniem wszelkich tłuszczy pochodzenia zwierzęcego: mleko, masło, kiełbasa, pasztet, śmietana, rosół, tłuste mięso oraz jajka orzeszki ziemne i ciasta kremowe). W ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi należy wypić ok. 2 l płynów (woda mineralna, soki), być wyspanymi i absolutnie nie spożywać uprzednio (24 h.) alkoholu! Oczywiście przed samym zabiegiem ewentualnego pobrania krwi zostaniemy pouczeni o wszelkich innych przeciwwskazaniach, które tymczasowo lub na stałe mogą dyskwalifikować nas jako dawców krwi. Musimy wiedzieć, że oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne. Organizm w ciągu zaledwie kilku godzin uzupełni ilość krwi, która została oddana. Tylko u niewielkiej ilości dawców mogą wystąpić krótkotrwałe, zwykle zawroty głowy. Po oddaniu krwi każdy dawca otrzyma ekwiwalent o równowartości 4.500 kcal (czekolada).

Nasze oddanie krwi stanie się przepięknym gestem bezinteresownej miłości bliźniego, przejawem solidarności – tym cenniejszej, że nie wyłącznie deklaratywnej, a potwierdzonej bardzo konkretnym działaniem.

Parafia rzymskokatolicka
Matki Bożej Anielskiej
ul. Modzelewskiego 98a
02-679 Warszawa

(za http://www.franciszkanie-mokotow.pl)