Trzech Króli

Trzech KróliPrzedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych deklarują gotowość poparcia projektu PO, która chce by 6 stycznia – święto Trzech Króli – był dniem wolnym do pracy.

Za przywróceniem święta Trzech Króli, jako dnia ustawowo wolnego od pracy opowiedział się też w środę prezes PiS Jarosław Kaczyński. „Święto Trzech Króli i Zaduszki powinny powrócić. Pamiętam jak te święta likwidowano” – mówił J. Kaczyński na konferencji prasowej.

„Przypomnę, że to nie jest projekt Platformy Obywatelskiej, nawet jeżeli się w tej chwili pod nim podpisuje, tylko inicjatywa społeczna, w której zasadniczą rolę odegrał nasz prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki” – dodał szef PiS.

„Jako rzecz rozsądną” J. Kaczyński uznał przy tym postulat, by nowe dni wolne nie były odbierane kosztem innych.

Pomysł PO popiera koalicyjny PSL. „To jest pewien kompromis między postulatem, żeby przywrócić w polskiej tradycji święto, które zostało w poprzednim systemie z przyczyn ideologicznych zlikwidowane, tak aby wyznawcy Chrześcijaństwa mogli jedno z ważniejszych wydarzeń upamiętnić. A z drugiej strony to rozwiązanie powoduje, że nie mamy dodatkowych obciążeń dla gospodarki i wydaje się, że w ramach szerokiego konsensusu, nie tylko politycznego, warto to rozwiązanie poprzeć” – zadeklarował w środę poseł klubu PSL Janusz Piechociński.

Projektowi PO nie mówi „nie” również Lewica, choć – jak ocenia sekretarz tego klubu Wacław Martyniuk – jest on elementem kampanii wyborczej premiera Donalda Tuska.

„Ten projekt ładnie wpisuje się w kampanię wyborczą Platformy Obywatelskiej. Przypominam, że parę miesięcy temu taki sam projekt został odrzucony, argumentowano to wtedy względami gospodarczymi. Wolny dzień od pracy, czyli nagle nie mamy w Polsce kryzysu, nie liczymy produkcji, strat, tylko mówimy +tak, wolny dzień od pracy jest, zbliżają się wybory prezydenckie więc ja – obywatel Donald Tusk daję wam szlachetni obywatele nowy wolny dzień, a wy w domyśle pamiętajcie o tym, jak będziecie głosować+” – ironizował Martyniuk.

Zapowiedział jednocześnie, że Lewica nie będzie głosować przeciwko projektowi PO.

6 stycznia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Kończy ono trwające od wigilii obchody Bożego Narodzenia. Uroczystość Trzech Króli obchodzona jest także jako dzień misyjny. Do 1960 roku Trzech Króli był dniem wolnym od pracy.

(Za Wprost.pl)