65. Rocznica Wybuchu Powstania Warszawskiego

Rocznica Powstania

Rocznica Powstania

– Zbliża się 65. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, jednego z najtragiczniejszych momentów w dziejach historii naszej stolicy. Dla Mokotowa, który zapisał piękną kartę powstańczą, będą to szczególnie ważne uroczystości, dlatego serdecznie zapraszam wszystkich Mieszkańców naszej Dzielnicy do tego, aby przyszli 1 sierpnia do Parku Dreszera. Swoją obecnością wspólnie uczcimy bohaterów walk powstańczych, oddając hołd tym, którzy są z nami obecni i tym, których wśród nas już nie ma – mówi Jan Rasiński, burmistrz Dzielnicy Mokotów.

Szczegółowy plan uroczystości na Mokotowie

Główne uroczystości obchodów 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego na Mokotowie rozpoczną się pierwszego sierpnia o godz. 10.00 w Parku im. Gen. Gustawa Orlicz-Dreszera przed Pomnikiem „Mokotów Walczy – 1944”. Wezmą w nich udział powstańcy, kombatanci oraz  przedstawiciele władz państwa, stolicy i Dzielnicy na czele z burmistrzem Janem Rasińskim.
Po zakończeniu tej uroczystości z parku im. Orlicz-Dreszera wyruszy Marsz Mokotowa, który przejdzie ulicą Puławską do Pomnika Pamięci 119 Pomordowanych Powstańców przy ulicy Dworkowej. Podczas przemarszu zgromadzeni zatrzymają się przed Domkiem Gotyckim. Tam złożą kwiaty pod tablicą upamiętniającą autorów „Marsza Mokotowa”, jednej z najsłynniejszych pieśni powstania.

Punktualnie o 17.00, czyli w godzinę „W” na Mokotowie, podobnie jak w całym mieście, zawyją syreny. Stanie również komunikacja miejska, a mieszkańcy Warszawy minutą ciszy oddadzą hołd powstańcom.
Wieczorem pierwszego sierpnia, tradycyjnie już na Kopcu Powstania Warszawskiego przy ulicy Bartyckiej zapłonie ogień, który nie zgaśnie przez kolejne 63 dni (godz. 21.00).
Powstanie Warszawskie było największym niepodległościowym zrywem Armii Krajowej i największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez hitlerowców Europie. W walkach poległo ok. 18 tys. powstańców, 25 tys. zostało rannych, a 15 tys. dostało się do niewoli. Straty wśród ludności cywilnej wyniosły ok. 200 tys. zabitych. Po kapitulacji pozostałych przy życiu mieszkańców wypędzono z miasta, które następnie niemal doszczętnie zniszczono.

Informacje dotyczące obchodów w całej Warszawie