Zabudowa Parku na ul. Spartańskiej

Instytut Reumatologii

Instytut Reumatologii

W czwartek 18.06.2009 r. odbyła się Komisja Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska. Na komisji Dom Development zaprezentował projekty i możliwości zabudowy parku przy szpitalu na ul. Spartańskiej.

Idąc na komisję oczekiwałem, że inwestor  który chce zniszczyć park, pokaże konkretne plany. Niestety wszystko co zaprezentował to po za historią firmy – ewentualne możliwości. Teren parku należy do Skarbu Państwa, ale znajduje się w zarządzaniu szpitala. Inwestor wygrał przetarg (koniec 2008 r.), ale do tej pory nie podpisał umowy i nie wystąpił o warunki zabudowy. Podejrzewam, że jest to związane z niepełną dokumentacją, którą posiadał sprzedawca. Nie chce mi się wierzyć, że Minister Zdrowia pragnie sprzedać teren, który służy nie tylko kuracjuszom ale i okolicznym mieszkańcom, zwłaszcza że jest to ostatnia enklawa zieleni na mokotowskim Wyględowie. Do tej pory zostały odrzucone trzy pisma związane z warunkami zabudowy. Została nam przedstawiona idealistyczna wizja zabudowy zaledwie około 30% terenu oraz pozostawienie parku ogólnodostępnego (po rewitalizacji) dla mieszkańców. Ta idealistyczna wizja wiązała się z budową osiedla mieszkalnego. Inwestor jako atut przedstawił ilość miejsc parkingowych wobec ilości ewentualnych lokatorów. Niestety wg Naszych wyliczeń i obowiązującego prawa, zabrakło „zaledwie” około 20 miejsc parkingowych. Atut inwestora okazał się więc nie do końca trafiony. Na komisji zostały nam zaprezentowane plany, które nie zgadzały się z tymi obowiązującymi. Na terenie parku szpitala funkcjonuje funkcja zdrowia a nie jak zaprezentowano nam na prezentacji (częściowo) funkcja mieszkalna.

Odpowiedź dla inwestora może być tylko jedna – NIE . Wszyscy mieszkańcy, którzy licznie przybyli na spotkanie, uważają, że nie można zabetonować każdego skrawka zieleni.

Jedno należy przyznać na plus dla Dom Development, dobrze że rozmawiają przed „wbiciem łopaty” a nie już po wybudowaniu osiedla.