Ratujemy WKS "Gwardia" cz. 5

WKS Gwardia

WKS Gwardia

W ostatnich dniach odbyło się na terenie Klubu Gwardia spotkanie z Posłem na Sejm RP Tadeuszem Rossem.  Udaje mi się zainteresować problemem co raz większą liczbę osób. Wierzę, że dzięki tego typu działaniom uda się uratować WKS „Gwardia”. Cieszę się, że już drugi poseł, zaraz po Panu Arturze Górskim, napisał zapytanie poselskie w tej sprawie. Całe spotkanie opisała Gazeta „Południe”, w najbliższym czasie pojawi się artykuł na ten temat w Tygodniku „Pasmo”

Interpelacja poselska: W obronie Gwardii (za tygodnikiem Południe)

WKS Gwardia Warszawa zyskuje coraz więcej sojuszników w walce o przetrwanie. Należą już do nich poseł Tadeusz Ross z PO i radny Mokotowa Patryk Górski z PiS, którzy 2 czerwca spotkali się w sali konferencyjnej klubu z dziećmi, młodzieżą sportową, licznie zgromadzonymi rodzicami i trenerami. – Działania zmierzające do likwidacji Gwardii lub choćby jej przeniesienia uważam za niedopuszczalne – powiedział Tadeusz Ross. – Kiedy się o tym dowiedziałem, byłem zaskoczony i oburzony. Solidaryzuję się z młodzieżą, trenerami i działaczami. Znam apel do władz i treść korespondencji z Komendą Główną Policji. Nie możemy dopuścić do tego, żeby ten obiekt został zamknięty. Podziały polityczne znikają w takich przypadkach. Skierowałem pisma do Bronisława Komorowskiego, marszałka Sejmu i interpelację poselską do Grzegorza Schetyny, ministra spraw wewnętrznych i administracji. Chcemy, aby klub pozostał i to pozostał na swoim miejscu. Przeniesienie poszczególnych sekcji z tych obiektów w inne miejsce, to alternatywa czysto hipotetyczna. Na interpelację poselską musi być odpowiedź. Ważne są też rozmowy kuluarowe. Musimy działać wspólnie i solidarnie. Po tej wypowiedzi poseł Ross zebrał gromkie oklaski.

Radny Patryk Górski poinformował, że Rada Dzielnicy Mokotów jednomyślnie przyjęła stanowisko w sprawie ratowania Gwardii, które zostało przekazane pani prezydent. Wkrótce spodziewane jest też stanowisko Rady Warszawy. – Nie możemy nic nakazać Komendzie Głównej Policji, ale możemy starać się wpłynąć na zmianę decyzji – powiedział Patryk Górski.

Trenerzy obawiają się jednak ruchów eksmisyjnych ze strony Policji po 19 czerwca, kiedy to przypada zakończenie roku szkolnego i obiekty Gwardii z powodu wakacji nieco się wyludnią. – Poza tym kończą się nam środki obrotowe – martwi się kierownik sekcji piłki nożnej Dariusz Morawa.

– Wkrótce możemy spodziewać się wyłączenia prądu i innych mediów, wyłączenia telefonów i klub zacznie umierać śmiercią naturalną. Tymczasem radny Patryk Górski planuje na 27 czerwca zorganizowanie meczu charytatywnego z Orłami Górskiego. Mecz ma być połączony ze zbieraniem podpisów pod apelem o ratowanie Gwardii. Negocjacje w tej sprawie trwają.

W interpelacji skierowanej do ministra Schetyny poseł Tadeusz Ross napisał m.in.: „Decyzja Komendanta Głównego Policji Państwowej z dnia 15 kwietnia 2009 roku zmusza sportowców do opuszczenia gwardyjskich obiektów treningowych, na których wychowali się legendarni reprezentanci Polski. (…) Obecnie w klubie trenuje blisko 900 zawodników, a niektóre sekcje – chociażby judo, boks, zapasy – odnoszą międzynarodowe sukcesy.(…) Ciężko jest zrozumieć jak w dzisiejszych czasach można likwidować kluby treningowe, miejsca propagowania kultury fizycznej. (…) W związku z powyższym zwracam się z następującymi pytaniami: Dlaczego Klub Sportowy Gwardia ma być zburzony? Jak dalej będzie funkcjonował klub? Czy istnieje możliwość dodatkowego dofinansowania całego klubu?”

Zapytanie Poselskie Posła na Sejm RP Tadeusza Rossa

Warszawa, dnia 1.06.2009 r.

Poseł na Sejm RP

Tadeusz Ross

Klub Parlamentarny

Platforma Obywatelska

Pan

Bronisław Komorowski

Marszałek Sejmu

Rzeczpospolitej Polskiej

Na podstawie art. 195 Regulaminu Sejmu składam na ręce Pana Marszałka zapytanie

w sprawie ratowania Klubu Sportowego WKS Gwardia

z uprzejmą prośbą o przesłanie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w celu udzielenia odpowiedzi.

Tadeusz Ross

Poseł na Sejm RP

Warszawa, dnia 1.06. 2009 r.

Poseł na Sejm RP

Tadeusz Ross

Klub Parlamentarny

Platforma Obywatelska

Pan

Grzegorz Schetyna

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji

Działając na podstawie art. 195 Regulaminu Sejmu RP składam na ręce Pana Ministra zapytanie w sprawie ratowanie Klubu Sportowego Gwardia.

Decyzja Komendanta Głównego Policji Państwowej z 15 kwietnia 2009 roku zmusza sportowców do opuszczenia gwardyjskich obiektów treningowych, na których wychowali się legendarni reprezentanci Polski. Należy tu wymienić: mistrzów olimpijskich w boksie – Jerzego Kuleja   i Jerzego Rybickiego, mistrza olimpijskiego w lekkoatletyce – Władysława Komara, Jerzego Kraskę mistrza olimpijskiego w piłce nożnej, rekordzistki świata w lekkiej atletyce – Teresę Sukniewicz i Grażynę Rabsztyn oraz wielu innych zawodników i zawodniczek najwyższej klasy.

Obecnie sekcja zawodników judo to czołowa grupa w Polsce, dowodem czego jest drugie miejsce na Drużynowych Mistrzostwach Polski w 2008 roku. Od wielu lat zawodnicy Gwardii Warszawa odnoszą systematycznie sukcesy na Mistrzostwach Świata i Europy. Tytuły mistrzów Polski zwykle trafiają do kilku zawodników na corocznych turniejach. Zawodnicy Gwardii to między innymi Grzegorz Eitel (Obecny medalista mistrzostw świata), Marek Kręcielewski, Inga Kołodziej (Gołaszewska), Marta Kubań, Antonii Chmielewski, Ewa Knioła. Wszystkie te nazwiska to potencjalni kandydaci na najbliższe igrzyska Olimpijskie. Sprawą wiadomą jest, że przygotowania do największych światowych imprez są planami wieloletnimi i mimo, że do igrzysk jeszcze 3 lata to od lat najlepsi zawodnicy trzymają wagę i przechodzą mordercze treningi by zrealizować marzenia swoje, trenerów i zapewne wielu Polaków.

Poza zawodnikami hala judo wykorzystywana jest przez szerokie grupy amatorów. Prowadzone są tam zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych w zakresie judo, gimnastyki, aikido. Właściwie przez 7 dni w tygodniu sala wykorzystywana jest zgodnie z jej przeznaczeniem.

Ciężko jest zrozumieć jak w dzisiejszych czasach można likwidować kluby treningowe, miejsca propagowania kultury fizycznej. Z jednej strony budujemy stadiony, patrzymy z przerażeniem na otyłe Stany Zjednoczone a jednocześnie chcemy odebrać kolejne centrum sportowe Warszawie. Czy takie działania mają miejsce w nowoczesnej Europie? Chcemy pozbawić Polską młodzież możliwości prawidłowego rozwoju. Chcemy doprowadzić do zaniku sportowych autorytetów a to wszystko w dłuższej perspektywie doprowadzić może do wychowywania pokolenia poważnie niepełnosprawnych rencistów. Takich miejsc nie można likwidować lub przenosić na obrzeża Warszawy, jak centra handlowe. Zarówno dla zawodników spędzających w klubie znaczną część życia, jak i dla rodziców dowożących dzieci, lokalizacja klubu ma olbrzymie znaczenie.

W związku z powyższym zwracam się z następującymi pytaniami:

– Dlaczego Klub Sportowy Gwardia ma być przeniesiony z obecnego terenu?

– Jak dalej będzie funkcjonował klub?

– Czy istnieje możliwość dodatkowego dofinansowania całego klubu?

Zapytanie poselskie Posła na Sejm RP Artura Górskiego.

Warszawa, dnia 5.06.2009 r.

Poseł na Sejm RP

Artur Górski

Klub Parlamentarny

Prawo i Sprawiedliwość

Pan

Bronisław Komorowski

Marszałek Sejmu

Rzeczypospolitej Polskiej

Na podstawie art. 195 Regulaminu Sejmu składam na ręce Pana Marszałka zapytanie

w sprawie sytuacji i przyszłości obiektu sportowego, z którego korzysta W.K.S. „Gwardia”

z uprzejmą prośbą o przesłanie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w celu udzielenia odpowiedzi.

Artur Górski

Poseł na Sejm RP

Warszawa, dnia 5.06.2009 r.

Poseł na Sejm RP

Artur Górski

Klub Parlamentarny

Prawo i Sprawiedliwość

Pan

Grzegorz Schetyna

Wicepremier

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji

ZAPYTANIE

w sprawie sytuacji i przyszłości obiektu sportowego, z którego korzysta W.K.S. „Gwardia”

Działając na podstawie art. 195 Regulaminu Sejmu RP składam na ręce Pana Premiera zapytanie w sprawie sytuacji i przyszłości obiektu sportowego, z którego korzysta Warszawski Klub Sportowy „Gwardia”.

Zwrócili się do mnie młodzi zawodnicy (i ich rodzice), trenujący w W.K.S. „Gwardia”, z prośbą o pomoc w uratowaniu Klubu, który decyzją Komendanta Głównego Policji ma zostać zlikwidowany. Proszą także, abym wyjaśnił, co stanie się z terenami „Gwardii”, które podobno mają zostać zabudowane obiektami biurowymi. Do pracowników „Gwardii” dotarło pismo z 15 kwietnia 2009 r. Komendanta Głównego Policji, będącego właścicielem tego obiektu sportowego, w którym nakazuje się jego niezwłoczne (w ciągu 30 dni) opuszczenie przez W.K.S. „Gwardię” i wydanie nieruchomości. Podobno plombowane są pierwsze pomieszczenia. Jak mniemam, eksmisja jest spowodowana w pierwszej kolejności przez fakt zalegania z płaceniem czynszu przez Klub, który to czynsz został podniesiony do niezwykle wysokiej kwoty 268 tys. zł.

Obecnie w Klubie trenuje blisko 900 zawodników. Od wielu lat zawodnicy warszawskiej „Gwardii” odnoszą systematycznie sukcesy na mistrzostwach Polski, Europy i Świata. Sekcja zawodników judo to czołowa grupa w Polsce (drugie miejsce na Drużynowych Mistrzostwach Polski w 2008 r.). Zawodnicy Gwardii to m.in.: Grzegorz Eitel (aktualny medalista mistrzostw świata), Marek Kręcielewski, Inga Kołodziej (Gołaszewska), Marta Kubań, Antonii Chmielewski czy Ewa Knioła. Wszystkie te osoby to wyśmienici sportowcy i potencjalni kandydaci na najbliższe igrzyska olimpijskie. Poza zawodnikami hala judo wykorzystywana jest przez szerokie grupy amatorów. Prowadzone są tam zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Przez 7 dni w tygodniu sala wykorzystywana jest zgodnie z jej przeznaczeniem. Oprócz sekcji judo można wymienić jeszcze kilka innych sekcji w tym: piłki nożnej, lekkiej atletyki, tenisa, strzeleckiej, zapaśniczej czy bokserskiej.

Owszem, obiekt czasy świetności ma już za sobą i był przedmiotem pewnych kontrowersji, jest w złym stanie technicznym i wymaga poważnych inwestycji. Jeśli nie zostaną one wdrożone, będzie miało miejsce powolne niszczenie i degradacja obiektu. Jednak jego całkowita likwidacja spowoduje krzywdę wielu młodych osób i znaczne osłabienie sportu w Warszawie. Takie działania Komendanta Głównego Policji uczynią z Warszawy miasto, w którym młodzi i utalentowani ludzie będą mieli znacznie mniejsze szanse i możliwości rozwijania swoich pasji oraz zdolności. Upadek kolejnego ważnego ośrodka sportowego w Warszawie będzie nie tylko osobistą tragedią zawodników i trenerów, ale też zapewne pozbawi Polskę w przyszłości wielu sukcesów, których dostarczają nam znakomici sportowcy „Gwardii”.

Pragnę również nadmienić, że swoje negatywne stanowisko w sprawie likwidacji „Gwardii” zajęli mokotowscy radni, którzy zwrócili się do Prezydenta m.st. Warszawy o podjęcie działań zmierzających do wskazania nowej lokalizacji w Warszawie na Mokotowie, gdzie W.K.S. „Gwardia” mógłby kontynuować swoją działalność. „Niepokój budzi fakt, że w wyniku decyzji administracyjnych, Klub o wieloletnich tradycjach i ogromnym dorobku dla sportu warszawskiego i polskiego, zostanie praktycznie „wyrzucony na bruk”, bez możliwości normalnego funkcjonowania i prowadzenia dotychczasowej działalności” – piszą radni w uzasadnieniu. Zdaniem autorów listu z dnia 1.06. br., „tylko błyskawiczna akcja ratunkowa – przy porozumieniu władz wszystkich szczebli – może uratować Warszawski Klub Sportowy „Gwardia”.

W związku z powyższym zwracam się do Pana Premiera, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, jako zwierzchnika Komendanta Głównego Policji, z następującymi pytaniami:

– Jaka jest sytuacja obiektu sportowego, z którego korzysta W.K.S. „Gwardia” i czy ta sytuacja wymusza likwidację obiektu?

– Jakie są plany wobec terenów, na których obecnie znajduje się obiekt? Czy zostaną na nich wybudowane obiekty Policji o innym przeznaczeniu?

– Czy Komenda Główna Policji może wziąć pod uwagę możliwość kontynuacji działalności sportowej na tym terenie?

– Czy może Pan Premier zobowiązać Komendanta Głównego Policji, aby w porozumieniu z władzami Warszawy wstrzymał się z eksmisją Klubu do czasu znalezienia odpowiedniego obiektu do kontynuacji działalności sportowej przez W.K.S. „Gwardia”?