Cięcie wydatków na inwestycje

NaszeMiasto.pl

NaszeMiasto.pl

Ostatnio natknąłem się na stronie naszemiasto.pl na ciekawy artykuł, pozwolą Państwo, że go przedstawię.

Mokotów: Władze dzielnicy w sprawie zmian w budżecie są tajemnicze. Burmistrz Jan Rasiński zdradza jedynie, że Mokotów zamierza wydawać o 10-12 proc. rocznie mniej. Największe inwestycje mają być przesuwane, ale z żadnej dzielnica nie zrezygnuje.

Wilanów jako ostatnia dzielnica przedstawiał prezydent Warszawy listę wydatków, z których może zrezygnować w ramach łatania stołecznej dziury budżetowej. Władze miasta, którym w budżecie na lata 2009-2013 brakuje 3 mld zł, szukają oszczędności już od ponad tygodnia. Szefowie dzielnic zaproponowali im głównie przesunięcia inwestycji drogowych czy budowy domów komunalnych. Zmiany w budżetach muszą teraz zatwierdzić rady dzielnic. Oto przykłady wydatków do obcięcia w tym roku.

Bemowo 6 mln zł
Dzielnica planuje zaoszczędzić w ciągu trzech lat 30 mln zł. – Dramatu nie ma, ale ciąć trzeba – mówi burmistrz Jarosław Dąbrowski. Jak zaznacza, cięcia dotkną głównie wydatki bieżące. Przełożona na 2011 r. zostanie budowa ul. Piastów Śląskich. Stopnieją też fundusze na modernizację parku Górczewska.

Białołęka 5 mln zł
Jej władze sądzą, że w tym roku uda im się zaoszczędzić głównie na przetargach. Burmistrz Piotr Smoczyński przypomina, że w planie inwestycyjnym są przede wszystkim drogi i przedszkola, które w dzielnicy są niezbędne i ciężko będzie z nich zrezygnować.

Bielany
Planują poradzić sobie w tym roku bez spektakularnych cięć. Jak mówi Grzegorz Pietruczuk z zarządu dzielnicy, już udało się bowiem zaoszczędzić 7,5 mln zł na przetargu na modernizację ul. Gwiaździstej.

Ochota 19,6 mln zł (do 2013 r.)
W ciągu pięciu lat ma zaoszczędzić 19,6 mln zł. – Przesuniemy też na po 2013 r. modernizację ulic Przy Parku, Maszynowej i Bohaterów Września, zdejmiemy blisko 8 mln zł z planowanej budowy budynku komunalnego przy ul. Włodarzewskiej – wylicza burmistrz Maurycy Wojciech Komorowski.

Praga-Południe 9 mln zł
Ponad połowę wyznaczonej kwoty dzielnica zyska na oszczędnościach z przetargów na modernizację dróg, m.in. ul. Kresowej czy Tarnobrzeskiej. Pozostałej kwoty będzie szukać w wydatkach bieżących.

Praga-Północ 4 mln zł
Władze dzielnicy liczą na oszczędności w przetargach, które mają być rozstrzygnięte w najbliższych tygodniach. Chodzi m.in. o remont ul. Białostockiej i budowę przy tej ulicy domu komunalnego. Przesuną też część planowanych inwestycji, ale nie chcą zdradzać których.

Rembertów 2,5 mln zł
– Wolelibyśmy uniknąć cięć, ale jeżeli będzie trzeba, to przeniesiemy na później inwestycje drogowe. Np. wykup działek pod budowę al. Chwały – tłumaczy wiceburmistrz Czesław Ochenduszka.

Śródmieście 8,5 mln zł
Główną ofiarą kryzysu w dzielnicy padnie modernizacja parku Kazimierzowskiego, na który w WPI zarezerwowano 15 mln zł. – Przesuniemy też remonty ogrodu Krasińskich i parku Traugutta – mówi wiceburmistrz Marcin Rzońca.

Targówek 10 mln zł
Grzegorz Zawistowski, burmistrz dzielnicy, zdradza, że na 2012 r. przesunięta zostanie modernizacja budynku komunalnego przy ul. Wincentego 87. Do tego dojść ma kilka innych „drobnych cięć”.

Ursus 4 mln zł
Dzielnica wstrzyma do roku 2011 budowę Domu Kultury „Arsus” i budynków komunalnych. – Dzięki temu w tym roku uda nam się zaoszczędzić ok. 4 mln zł, a w przyszłym ponad 5 mln – mówi burmistrz Bogdan Olesiński.

Ursynów 55 mln zł (do 2013 r.)
Musi znaleźć w ciągu pięciu lat 55 mln zł. Na po 2013 r. przesunie budowę ul. Poloneza (4 mln zł), zabierze też 1,5 mln zł z budowy parku im. Kozłowskiego przy kopie Cwila. – Zrezygnujemy też z całorocznego lodowiska (11 mln zł) – zdradza Barbara Mąkosa, rzecznik Ursynowa.

Wawer 5 mln zł

Zrezygnuje głównie z inwestycji drogowych, pod które nie wykupił nawet gruntów, m.in. Garncarskiej, Małowiejskiej i Nowozabielskiej.

Wola 8 mln zł
Chce zrezygnować w tym roku z ok. 8 mln zł. Cięcia dotkną remont dwóch budynków komunalnych przy ul. Grzybowskiej 88 i Gibalskiego 12. Po przesiedleniu lokatorów zostaną one sprzedane.

Wesoła 4 mln zł
Aż 90 proc. oszczędności dzielnicy pochodzi z tańszych przetargów, m.in. z budowy hali sportowej. – Zaoszczędzimy też ok. 0,5 mln zł na wydatkach bieżących i płacach urzędników. W sumie będzie to ok. 4 mln zł. Wielkiego bólu nie ma – zapewnia burmistrz Edward Kłos.

Wilanów 19 mln zł (do 2013 r.)
Władze dzielnicy chcą zaoszczędzić do 2013 r. 19 mln zł. 4 mln zł zabiorą z budowy kompleksu sportowego przy ul. Wiertniczej. O cztery lata odłożona zostanie budowa ulicy Nowokabackiej i modernizacja ul. Kostki Potockiego.

Włochy 27 mln zł (do 2013 r.)
Dzielnica ma przez kolejnych 5 lat zaoszczędzić 27 mln zł. – W tej chwili wydaje się to niemożliwe – przyznaje burmistrz Michał Wąsowicz, który mimo to pewne propozycje złożył. Chce m.in. odroczyć modernizację dróg, m.in. ul. Równoległej i Smyczkowej, oraz o rok budowę dwóch budynków komunalnych przy ul. Naukowej.

Żoliborz 1,5 mln zł
– Na pewno zrezygnujemy z remontu budynku przy ul. Elbląskiej, gdzie miał powstać nowy ośrodek pomocy społecznej. To da kwotę rzędu 1,5 mln – mówi zastępca burmistrza Witold Sielewicz. O pozostałych cięciach zdecydują radni. Mają do wyboru rezygnację z programu darmowego internetu lub rewitalizacji uliczek Żoliborza Oficerskiego. Z budżetu wypadnie zapewne internet.