XI Katolickie Dni Filmowe

Mam zaszczyt objąć Patronem Honorowym XI Dni Filmu Katolickiego. Jest to jedenasta edycja wydarzenia, nad którym pieczę sprawował przez wiele lat mój Brat, ś.p. Poseł na Sejm RP Artur Górski. Ciesze się, że to wydarzenie będzie miało miejsce, wiem jak ważne było dla Niego. 

Informacja prasowa

 

         XI Katolickie Dni Filmowe, 18 – 19 marca 2017, Centrum Łowicka

 

         W dniach 18 – 19 marca 2017 r. w Centrum Łowicka  w Warszawie (ul. Łowicka 21) odbędą się XI Katolickie Dni Filmowe. Wydarzenie to gromadzi mieszkańców Warszawy na pokazach produkcji filmowych niosących przesłanie prawdy, dobra i piękna, często niedostępnych w programowej ofercie kinowej i telewizyjnej. Po niektórych projekcjach przewidziane są spotkania z twórcami filmów.

         Sobotnie pokazy rozpocznie prezentacja 3 filmów dokumentalnych z VIII Festiwalu  „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” w Gdyni. Przegląd otworzy dokument Beaty Januchty „Bitwa Wrocławska” ukazujący okoliczności i przebieg największej manifestacji okresu stanu wojennego. Kolejne projekcje to „Solidaruchy z Rakowieckiej” w reż. Arkadiusza Gołębiewskiego i fabularyzowany dokument „Dotknięcie anioła” Marka Tomasza Pawłowskiego, wyróżniony na festiwalu NNW. Następny film to „Rok 1966” w reżyserii Rafała Geremka, który pokazuje kulisy działań władz komunistycznych zmierzające do zniweczenia planowanych przez Kościół Katolicki obchodów 1000 lecia chrztu Polski

         W popołudniowym bloku filmowym Krzysztof Wojciechowski zaprezentuje 2 swoje dokumenty: „Generał Anders”, w którym autor ukazuje spełnienie narodowego mitu o powrocie Generała do Polski na białym koniu oraz krótki „półkownik” pt. „Nieobecny”. Sobotnie prezentacje zakończy dramat „Smoleńsk” w reżyserii Antoniego Krauze.

         Drugi dzień pokazów, poświęcony tematyce związanej z przesłaniem religijnym, rozpocznie „Żołnierz niezłomny Kościoła” Danuty Hajdasz. Film przedstawia sylwetkę zapomnianego, bohaterskiego kapłana abp Antoniego Baraniaka. Kolejna pozycja filmowa to związany z jubileuszem stulecia objawień dokument „Wezwanie do Fatimy”. Następnie widzowie będą mieli okazję zobaczyć poruszający film „Wszystko o człowieku”, nagrodzony na międzynarodowych festiwalach filmowych. W popołudniowej części pokazów zaprezentowany zostanie wzruszający dramat biograficzny „Historia Marii” w reż. Jean Pierre Amerisa.

         W części wieczornej widzowie obejrzą 2 filmy dokumentalne dotykające tematyki prześladowań chrześcijan na świecie. „Nienawiść” w reż. Krystiana Kratiuka dokumentuje zjawisko nienawiści do chrześcijaństwa w różnych częściach świata. Pokazy zakończy wstrząsający dokument Wojciecha Szumowskiego i Michała Przedlackiego „Aleppo. Notatki z ciemności”, unikalny, wstrząsający zapis życia syryjskiego miasta widzianego z perspektywy sześciu jego mieszkańców podczas syryjskiej rewolucji.

 

W trakcie imprezy czynny będzie dobrze zaopatrzony bufet.

      
Wstęp na projekcje jest bezpłatny.