Budowa Ratusza na Mokotowie czyżby opóźnienia ?

Do budowy ratusza Mokotów przymierza się od 13 lat. Najpierw firma inżynieryjna Prochem (2001 r.) przygotowała projekt (koszt projektu 2 mln. zł.). Budować miało konsorcjum Mostostalu Warszawa i Strabagu za 70 mln zł. W 2008 r. firma wykonała uaktualnienie projektu za ok. 4 miliony zł. We wrześniu 2014 r. budowa ratusza nabrała „rozpędu” :

„Leszek Drogosz dyrektor Biura Infrastruktury m.st. Warszawy w obecności zastępcy burmistrza Mokotowa Krzysztofa Skolimowskiego oraz  Aleksander Dżoga prezes zarządu ECM Group Polska S.A podpisali umowę na „kompleksowe doradztwo dla przygotowania przedsięwzięcia budowy siedziby Urzędu m. st. Warszawy w Dzielnicy Mokotów w partnerstwie publiczno-prywatnym”.

Nowy Ratusz

Obecna siedziba urzędu przy ul. Rakowieckiej 25/27 nie pozwala na spełnienie standardów jakości świadczonych usług dla mieszkańców, część z nich prowadzona jest i w budynkach w odrębnych lokalizacjach.
Po wybudowaniu nowego budynku ratusza dla Mokotowa zostaną do niego przeprowadzone wszystkie części urzędu dzielnicowego obsługujące mieszkańców (zlokalizowane dotychczas przy ul. Rakowieckiej 25/27, ul. Wiśniowej 37, ul. Wiktorskiej 91A).” – więcej informacji można znaleźć na stronie Urzędu m.st Warszawy.

W roku 2016 realizację budowy ratusza zlecono miejskiej spółce MPRI (http://mpri.pl/), ogłosiła ona przetarg na wykonawcę uaktualnienia projektu. W przetargu postawiono zadziwiająco wygórowane oczekiwania wobec wykonawcy – mianowicie miał się on wykazać minimum trzema realizacjami za co najmniej 5 milionów złotych w ostatnich latach. W trakcie postępowania przetargowego zmniejszono jednak kwoty zleceń branych do przetargu z 5 do 3 milionów, pozostawiono jednak bez zmian warunek ze realizacje te musiały dotyczyć budynków biurowych o powierzchni 20 tysięcy m.  Taki warunek wyeliminował wiele podmiotów w tym twórcę projektu Prochem.

Do przetargu zgłosiła się tylko jedna firma Pas Projekt sp. z o.o. i wygrała go proponując wykonanie prac za prawie 6 milionów. Z informacji, które do mnie dotarły, właściciel spółki Pas Projekt prowadził wcześniej działalność jako osoba fizyczna i posiada wiele osiągnięć np.:

Budowa aquaparku w Słupsku. Akt oskarżenia wobec 4 osób, zajmujących się projektem i pozwoleniami

http://www.dziennikbaltycki.pl/artykul/951874,budowa-aquaparku-w-slupsku-akt-oskarzenia-wobec-4-osob-zajmujacych-sie-projektem-i-pozwoleniami,id,t.html

lub

Architekt oszukał Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi

http://www.dzienniklodzki.pl/artykul/758763,architekt-oszukal-akademie-sztuk-pieknych-w-lodzi,id,t.html
Dodatkowo podobno trzy realizacje niezbędne dla spełnienia warunków przetargu Pass Projekt sp. z o.o. wykonała za granicą – nic w Polsce, co jest trudne do sprawdzenia.

W powyższych artykułach wymieniona jest co prawda firma o odrobinie inaczej brzmiącej nazwie, wystarczy jednak sprawdzić KRS aby przeczytać

„PRZEKSZTAŁCENIE PRZEDSIĘBIORCY BĘDĄCEGO OSOBĄ FIZYCZNĄ WYKONUJĄCĄ WE WŁASNYM IMIENIU DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ W JEDNOOSOBOWĄ SPÓŁKĘ KAPITAŁOWĄ”

Chodzi więc o tą samą firmę. Martwi mnie taki stan rzeczy, Ratusz dla Mokotowa „buduje się” już wystarczająco długo…

Wizja budowy z partnerstwa publiczno-prywatnego zmieniła się nieoczekiwanie. W odpowiedzi na moją interpelację w dniu 02.07.2015 r. wskazaną formą budowy ratusza było właśnie partnerstwo publiczno-prywatne, jednak na zapytanie radnego Jacka Ozdoby  z dnia 26.08.2015 r. wskazano już firmę MPRI.

Interpelacja Patryk Górski z dnia 02.07.2015 r.

Odpowiedź na interpelację

Interpelacja Jacek Ozdoba z dnia 26.08.2015 r.

Odpowiedź na interpelację

W odpowiedzi na moje pismo widzimy:

„(…) W raporcie podsumowującym wykonanie analizy przedstawiono komplet danych niezbędnych do podjęcia przez Miasto decyzji inwestycyjnej. Konsorcjum, rekomendowało jeden z wariantów realizacji projektu w Partnerstwie Publiczno – Prywatnym (DBFMO – czyli zaprojektowanie, budowa, finansowanie, zarządzanie i utrzymanie inwestycji przez partnera prywatnego). (…)”

W odpowiedzi na Interpelację radnego Jacka Ozdoby czytamy:

„(…) W dniu 25 sierpnia 2015 r. odbyło się posiedzenie Zespołu Koordynującego, którego tematem był wybór modelu realizacji przedsięwzięcia dotyczącego nowej siedziby Urzędu m.st. Warszawy w Dzielnicy Mokotów. Członkowie zespołu zarekomendowali by:

  • ww. przedsięwzięcie realizowała jednoosobowa spółka m.st. Warszawy – Miejskie Przedsiębiorstwo Realizacji Inwestycji Sp. z o.o. (…) „

Co ciekawe jak się przyjrzymy historii spółki MPRI to widzimy:

„(…) Z dniem 31.07.2015 roku Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Ogrodniczych Sp. z o.o. zmieniła nazwę na Miejskie Przedsiębiorstwo Realizacji Inwestycji Sp. z o.o.(…)”

Czyżby tuż przed podjęciem decyzji o wybraniu w/w firmy na podmiot realizujący MPRI zmieniło nazwę? Faktycznie dziwnie by to wyglądało, gdyby Ratusz na Mokotowie budowała firma specjalizująca się w zieleni…

Zdjęcie z nagłówka zapożyczone z artykułu GW