Referendum w Warszawie przeciwko drożyźnie

PiS rozpoczął zbieranie podpisów pod wnioskiem o zorganizowania referendum ws. prywatyzacji SPEC-u, podwyżek cen biletów komunikacji miejskiej, opłat za wodę i za odprowadzanie ścieków, a także za żłobki. (…)

W sobotę na warszawskim Placu na Rozdrożu pod wnioskiem ws. zorganizowania referendum jako pierwszy podpisał się prezes PiS Jarosław Kaczyński. Przekonywał on, że prywatyzacja Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej SPEC S.A. oznaczać będzie brak wpływu demokratycznie wybranych władz na tę firmę. Wskazywał też na podwyżki cen wody o 30 proc., a komunikacji publicznej o – jak mówił – 70 proc. w ciągu najbliższych trzech lat.

„Wreszcie niebywała, tutaj nie ma jeszcze decyzji, ale miejmy nadzieję będziemy mogli ją zatrzymać, podwyżka cen żłobków o 600 proc. To doprowadzenie do sytuacji, w której ogromna część młodych małżeństw, gdzie i żona i mąż muszą pracować, nie będzie mogła mieć dziecka w żłobku, bo po prostu nie będzie ich na to stać” – mówił Kaczyński.

Zwracał uwagę, że takie podwyżki znacznie zwiększają koszty utrzymania się w mieście. Dodał, że jego ugrupowanie chce referendum, żeby obywatele mogli decydować w tych sprawach i ocenić, w jaki sposób prowadzone są sprawy miasta.

Według niego, gdy prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz obejmowała władzę w Warszawie, miasto nie było zadłużone. „Dziś jest zupełnie inaczej, a jakiegoś przełomu inwestycyjnego, bo tym jest zwykle uzasadniane (zadłużanie się – PAP), nie widać. Wszyscy wiemy, że żyjemy w istocie w takich samych warunkach, a często znacznie gorszych niż przedtem” – mówił lider PiS.

Oświadczył, że nie przekonują go tłumaczenia władz miasta, że podwyżki wynikają z rosnących cen, bo – według niego – ratusz nie potrafi znaleźć oszczędności podczas realizacji inwestycji budowlanych dotyczących dróg, czy stadionu.

„W wielu miejscach można naprawdę oszczędzić, jeśli się chce. Jeśli się chce, tak jak kiedyś śp. Lech Kaczyński walczyć o obniżkę cen i to się udawało. Trzeba było twardo walczyć, trzeba było wchodzić w konflikty, czasem trzeba było coś odłożyć, jeśli chodzi o inwestycje, ale wymuszało się obniżki cen i to dwukrotnie” – mówił Kaczyński.

Były szef CBA, obecnie szef warszawskiego PiS Mariusz Kamiński oceniał, że pod rządami Gronkiewicz-Waltz biurokracja w stolicy wzrosła o 30 proc. „Mamy około 2 tys. nowych urzędników, a miasto wcześniej dobrze wypełniało swoje obowiązki” – powiedział.

Jego zdaniem, polityka inwestycyjna władz miasta jest chaotyczna. Mówił, że kilka tygodni temu warszawiakom oddano wielką fontannę, co – jego zdaniem – nie było trafnym wydatkiem. „Być może trzeba poczekać na piękne fontanny, kosztujące mieszkańców Warszawy miliony złotych” – ocenił. (…)

Ustawa o referendum lokalnym mówi, ze referendum przeprowadza się z inicjatywy organu stanowiącego danej jednostki samorządu terytorialnego lub na wniosek, co najmniej 10 proc. uprawnionych do głosowania mieszkańców. W Warszawie trzeba zebrać ok. 130 tys. podpisów. Referendum jest ważne, kiedy weźmie w nim udział, co najmniej 30 proc. uprawnionych do głosowania.