Piłkarska środa na Orliku

W środę 18 sierpnia odbył się pierwszy Mokotowski Otwarty Turniej Piłkarski o Puchar Orlika. Na obiekcie przy ul. Kazimierzowskiej 60 do walki stanęło osiem zespołów złożonych z samorządowców, studentów, przedstawicieli Ministerstwa Finansów, a także amatorskich drużyn piłkarskich.

Zawody rozpoczęły się jeszcze przy świetle dziennym, ale faza grupowa kończyła się już w świetle jupiterów. Zaciętym i pełnym emocji meczom zapewniło to dodatkowa atmosferę, które zawsze zyskują imprezy piłkarskie rozgrywane przy sztucznym świetle. Rozgrywki grupowe wyłoniły czterech półfinalistów, którymi zostały drużyny: Dzielnicy Wola, TZM’98, Burza Mokotów oraz samorządowcy reprezentujący Dzielnicę Mokotów. Drużyna gospodarzy przetrzebiona kontuzjami i wakacyjnymi wyjazdami w każdym meczu zostawiła na boisku dużo zdrowia. Przy konsekwentnej grze i odrobinie szczęścia pozwoliło to jedynie na znalezienie się wśród czterech najlepszych ekip turnieju.

W półfinale Dzielnica Mokotów przegrała 0:1, z późniejszym zwycięzcą turnieju – drużyną TZM’98, która ma na swoim koncie wicemistrzostwo Akademickiej Halowej Ligi Piłki Nożnej. W drugim półfinale młodzi piłkarze Burzy Mokotów wsparci doświadczonym Marcinem Lisowskim, pod wodzą trenera Zbigniewa Wójcika nieznacznie ulegli drużynie Dzielnicy Wola – ostatnio niemalże etatowym zwycięzcom turniejów samorządowych.

Mecz o 3. miejsce znalazł rozstrzygnięcie dopiero w rzutach karnych. W „derbach” Mokotowa padł remis 1:1, a dramatyczną serię „jedenastek” zdołali rozstrzygnąć na swoją korzyść piłkarze Burzy.

W niezwykle interesującym finale padła tylko jedna bramka, a strzelił ją podobnie jak w półfinale, wybrany najlepszym graczem turnieju – rozgrywający TZM’98 Daniel Grochowalski. Gracze Dzielnicy Wola mimo huraganowych ataków, już do końca meczu nie zdołali odrobić jednobramkowej straty.

Zawodom przypatrywał się burmistrz Dzielnicy Mokotów Jan Rasiński, a trofea i nagrody dla najlepszych zespołów i piłkarzy wręczali Wojciech Turkowski – zastępcą burmistrza Dzielnicy Mokotów oraz naczelnik Wydziału Sportu i Rekreacji Lech Kwasiborski.

Najlepszym strzelcem okazał się z czterema trafieniami Krzysztof Jarosz z TZM’98, a najlepszym bramkarzem Maciej Miękina z Dzielnicy Wola, który w całym turnieju tylko raz musiał wyciągnąć piłkę ze swojej bramki.