Program uroczystości żałobnych i pogrzebowych

Pełny program do ściągnięcia TUTAJ

Warszawa, 17 kwietnia 2010 roku

12.00 – na Placu Józefa Piłsudskiego rozpocznie się ceremoniał państwowy pożegnania Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Jego Małżonki Marii Kaczyńskiej oraz pozostałych ofiar katastrofy.

13.00 – na Placu Józefa Piłsudskiego rozpocznie się uroczysta msza święta żałobna koncelebrowana przez Episkopat Polski pod przewodnictwem wysłannika Papieża Benedykta XVI Kardynała Angelo Sodano w intencji ofiar katastrofy.

Do godz. 16.30 możliwość oddania hołdu Prezydenckiej Parze w Pałacu Prezydenckim.

17.30 – przeniesienie trumien z ciałami Pana Prezydenta i Jego Małżonki z Pałacu Prezydenckiego do Achikatedry Warszawskiej.

18.00 – msza święta w intencji Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Jego Małżonki Marii Kaczyńskiej w archikatedrze warszawskiej. Uroczystości przewodniczyć będzie Metropolita Warszawski Arcybiskup Kazimierz Nycz. Homilię wygłosi Ksiądz Prymas Henryk Muszyński.

Po zakończeniu mszy świętej do wczesnych godzin rannych – czuwanie modlitewne.
Warszawa, 18 kwietnia 2010 roku

7.00 – uroczysty przejazd trumien z ciałami Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Jego Małżonki na lotnisko wojskowe Okęcie.

8.00 – samolot z ciałami Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Jego Małżonki na pokładzie odleci do Krakowa, na lotnisko Balice.

Kraków, 18 kwietnia 2010 roku

Z lotniska Balice trumny z ciałami Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Jego Małżonki zostaną przewiezione do Bazyliki Mariackiej na Rynku Głównym.

10.00 – uroczyste wprowadzenie trumien z ciałami Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Jego Małżonki do Bazyliki Mariackiej.

14.00 – msza święta żałobna w Bazylice Mariackiej pod przewodnictwem wysłannika Papieża Benedykta XVI Kardynała Angelo Sodano.

15.30 – uroczysty orszak żałobny przejedzie ul. Grodzką do Katedry na Wawelu.

16.30-17.15 – liturgiczne pożegnanie Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Jego Małżonki. Uroczystość poprowadzi Metropolita Krakowski Kardynał Stanisław Dziwisz.

Bezpośrednio po uroczystości pożegnania nastąpi zniesienie trumien z ciałami Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Jego Małżonki do krypty i złożenie w sarkofagu.

17.15-18.00 – na dziedzińcu Zamku Wawelskiego uroczystość składania kondolencji Rodzinie zmarłej Pary Prezydenckiej oraz najwyższym władzom państwowym przez szefów delegacji zagranicznych.

Po zakończeniu uroczystości Katedra na Wawelu oraz krypta z sarkofagiem Pary Prezydenckiej zostanie udostępniona pozostałym uczestnikom ceremonii pogrzebowej.

(więcej informacji na stronie Pana Prezydenta www.prezydent.pl)